Telefon: 506 990 571 - Mail info@ge24.pl

Rodzinna tragedia w Grodkowie – nie żyje ojciec i syn, porażeni prądem

Tuż po południu (ok. 13.45) w sobotę 21 lipca 2018 r. w miejscowości Grodków przy ul. Ogrodowej (koło Brzegu na Opolszczyźnie) rozegrała się rodzinna tragedia. 44-letni mężczyzna korzystając z wolnego dnia pracował razem ze swoim 15-letnim synem przy remoncie domu na swojej posesji. Wykorzystali w tym celu betoniarkę. W trakcie remontu zostali porażeni prądem, najprawdopodobniej dotykając pracującej betoniarki. Obu porażonych znalazła żona 44-latka, która próbowała odłączyć betoniarkę od zasilania, niestety ona też została porażona, ale na szczęście bez większych następstw. Na ratunek przybyły 3 jednostki straży pożarnej, ambulans i helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mimo trwającej godzinę akcji reanimacyjnej nie udało się ratownikom przywrócić porażonych do życia.

Dokładne przyczyny tragedii ustali policja pod nadzorem prokuratora już dziś jednak można wysnuć przypuszczenie, że betoniarka nie była właściwie podłączona do zasilania.

Niestety w okresie letnim w czasie wakacji dzieci pomagają swoim rodzicom w różnych pracach, także w polu. Ich nieświadomość zagrożenia może przyczynić się do powstania groźnych wypadków. Dotyczy to także dorosłych nie przestrzegających podstawowych zasad BHP. Przypomnijmy ku przestrodze kilka takich wydarzeń.

10 lat temu w Koźminku 35-letni mężczyzna pracujący przy produkcji pustaków potknął się o leżące na ziemi przewody. By się nie przewrócić przytrzymał się betoniarki. Niestety tak nieszczęśliwie, że oparł się o nieosłonięty silnik betoniarki. Został porażony prądem. Zginął na miejscu.

W Warmątowicach na Opolszczyźnie w lipcu 2014 r. zginął 41-letni mężczyzna, który na swojej posesji wykonywał remont domu. Kontakt z betoniarką spowodował porażenie. Mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.

To tylko kilka wypadków śmiertelnych. Najczęściej ich przyczyną jest nieprawidłowe obchodzenie się z betoniarką, lekceważenie przepisów BHP.

Ku przestrodze:

nigdy nie wyłączać przeciwporażeniowych zabezpieczeń sieci, nawet jeśli betoniarka ma jak to się popularnie mówi “przebicie”a włączenie zabezpieczenia wyłącza zasilanie
nigdy nie myć betoniarki wodą z węża gdy jest ona włączona, bowiem woda może spowodować porażenie jeśli dostanie się na przewody lub silnik
nigdy nie zdejmować osłon, które są po to by nas chronić
nigdy nie używać betoniarki, która ma przetarte lub uszkodzone przewody elektryczne
nigdy nie przemieszczać betoniarki jeśli jest ona pod napięciem

Stosowanie tych prostych i powszechnie znanych zasad da nam bezpieczną pracę i brak problemów z tym związanych.

red. GE24.PL

O admin

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz także użyć tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>