Telefon: 506 990 571 - Mail info@ge24.pl

PGE sponsorem strategicznym Kromer Biecz Festival 2018

Jak się dowiadujemy z komunikatu prasowego PGE Grupa ta będzie sponsorować Kromer Biecz Festival – święto muzyki dawnej, które odbędzie się w dniach 1-5 sierpnia, w małopolskim Bieczu. PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera to wydarzenie od jego drugiej edycji.

Kromer Biecz Festival, mimo swojej krótkiej historii, zyskał już rangę jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych regionu, a pomysł prezentowania arcydzieł muzyki dawnej w epokowych wnętrzach spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Co roku koncerty odbywające się w pięknych, zabytkowych wnętrzach, podczas których usłyszeć można arcydzieła muzyki dawnych wieków w wykonaniu czołówki światowych i polskich wykonawców, przyciągają do Biecza melomanów z całej Polski.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się skarby europejskiej muzyki dawnej, od wczesnego renesansu aż po schyłek wieku XVIII. Szczególne miejsce w tegorocznej edycji zajmuje muzyka polska m.in. kompozycje zapomnianego królewskiego kapelmistrza i kompozytora Krzysztofa Borka, utwory pochodzące z kancjonałów Teresy Fabiańskiej (z klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu) i Jadwigi Dygulskiej (z klasztoru pp. Benedyktynek w Sandomierzu), a także psalmy i pieśni Mikołaja Gomółki, Krzysztofa Klabona czy utwory Marcina Mielczewskiego.

W programie znalazły się także arcydzieła tak znakomitych twórców jak Guillaume Dufay, Josquin Desprez, Claudio Monteverdi, Jan Pieterszoon Sweelinck, John Dowland, Johann Sebastian Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Johann Christian Bach.

Gwiazdami festiwalu będą m.in. belgijski zespół Oltremontano specjalizujący się w grze na historycznych instrumentach dętych, pochodzący z tego samego kraju renomowany Huelgas Ensemble, wybitny francuski wiolonczelista Bruno Cocset czy holenderski organista i klawesynista Léon Berben. Podziwiać tu również będziemy znakomitych polskich artystów: świętujący w tym roku 70-lecie istnienia Chór Polskiego Radia, który wraz z Agnieszką Budzińską-Bennett i zespołem viol renesansowych wykona „Psalmy królewskie” Mikołaja Gomółki, debiutującego na muzycznej scenie Maksymiliana Święcha i jego zespół Musica Graciana oraz krakowskiego artystę i konstruktora instrumentów historycznych Sławomira Zubrzyckiego, który na podstawie szkiców Leonarda da Vinci zbudował niezwykły instrument viola organista, łączący walory instrumentów klawiszowych z brzmieniem renesansowych instrumentów smyczkowych. Bohaterami koncertu finałowego będą z kolei nagrodzeni nie tak dawno „Fryderykiem” Lilianna Stawarz i prowadzony przez nią Royal Baroque Ensemble wraz ze znakomitą mezzosopranistką Anną Radziejewską.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w zabytkowych, sakralnych i świeckich obiektach Biecza. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest sponsorem wydarzenia od jego drugiej edycji, czyli od 2016 r.

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.kromerbieczfestival.pl/

źródło: komunikat prasowy Grupy PGE S.A.

O admin

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz także użyć tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>