Telefon: 506 990 571 - Mail info@ge24.pl

TAURON Polska Energia popiera decyzję dotyczącą zwiększenia transparentności na rynku obrotu energią

W opublikowanym komunikacie TAURON Polska Energia (TPE) z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Ministra Energii, który zamierza zaproponować projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100-procentowe obligo giełdowe dla energii elektrycznej (z wyłączeniem kogeneracji i energii ze źródeł odnawialnych).

Pomysł Ministerstwa Energii, by 100 proc. energii było handlowane poprzez giełdę jest świetny i głęboko przemyślany, bo jednym posunięciem rozwiązuje kilka strukturalnych problemów rynku. Po pierwsze, rozwiązuje problem bilansu grup energetycznych, czyli tego, że jedne mają pozycję długą, a inne krótką. Po drugie, 100 proc. obligo zapewni przejrzystość rynku i nie będzie już zarzutów o manipulację cenami. Po trzecie, giełda będzie głębokim rynkiem, z dużą płynnością. To wszystko leży w interesie konsumentów energii. To także bardzo dobra wiadomość dla Grupy TAURON, która ma krótką pozycję (w wytwarzaniu względem sprzedaży – PAP Biznes) i musi dokupować energię na giełdzie. Wysoka płynność zwiększy dostępność sprzedawanej energii tzn. będziemy mieli skąd ją kupić i cena będzie wiarygodna – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Ze wstępnej oceny TPE wynika, że zmiany te powinny być jednym z czynników stabilizujących ceny energii na rynku oraz zwiększyć transparentność obrotu energią, co przyniesie korzyści dla producentów energii oraz klientów.

Zadaniem TAURON Polska Energia jest dbanie o zrównoważony rozwój firmy i zaspokajanie potrzeb klientów. W naszym portfelu mamy prawie 5,5 mln klientów, w tym blisko 5 mln gospodarstw domowych dla których mogę zapewnić, że do końca 2018 r. nie przewidujemy w TAURONIE podwyżek cen energii – dodaje Filip Grzegorczyk.

W związku z tym od 1 sierpnia br. TAURON będzie maksymalizować ilość energii sprzedawanej za pośrednictwem giełdy (TGE).

źródło: komunikat prasowy Grupy Tauron S.A.

O admin

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz także użyć tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>