Telefon: 506 990 571 - Mail info@ge24.pl

Życzenia ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z okazji Dnia Energetyka

Minister energii Krzysztof Tchórzewski: Z okazji Dnia Energetyka składam najlepsze życzenia wszystkim pracownikom naszego sektora.

W tym ważnym dla nas dniu pragnę przypomnieć, że patronem energetyków jest Święty Maksymiliana Kolbe. Jego pasja do nauki i chęć pomagania ludziom sprawiły, że jako człowiek był nie tylko zdolny do najwyższych poświęceń a także otwarty na nowości, zmiany, ludzi, postęp i naukę. W dzisiejszym rozumieniu to człowiek współczesny, humanista, wielki duchem i praktyczny racjonalista – dziś nam uświadamia, że mieć takiego patrona oznacza dumę i zaszczyt.

14 sierpnia obchodzimy dzień Jego męczeńskiej śmierci ale i również Dzień Energetyka. Maksymilian Kolbe, jako jeden z pierwszych w Polsce założył elektrownie. Skonstruował agregat prądotwórczy, pasjonował się także radiem, badaniami nad przekazywaniem za pomocą fal radiowych obrazu oraz stworzył projekt eteroplanu, czyli pojazdu kosmicznego. Największą nowością tego wynalazku był pomysł zastosowania odrzutu, a nie poruszania się przy pomocy koła lub śmigła.

Energetyka jest sercem gospodarki. Bez energii współczesny świat nie mógłby funkcjonować. To pokazuje jak ważną rolę i zadanie do wypełnienia mają energetycy. Dzięki Waszej pracy i zaangażowaniu polska energetyka staje się coraz bardziej konkurencyjna i osiąga coraz lepszą pozycję. Jest to także możliwe dzięki korzystnym warunkom stworzonym przez rząd, parlament i biznesowe otoczenie. Nasze rodzime firmy energetyczne skutecznie odpowiadają na popyt zarówno ze strony klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Energetyka jest sprawdzonym dostawcą, ale również kreatorem nowoczesnej myśli technologicznej. Zaangażowanie polskich spółek w projekty innowacyjne, w rozwój elektromobilności, we współpracę z samorządami przynosi bardzo wymierne efekty.

Wiele zadań i wyzwań także przed nami w obszarze wytwarzania, najważniejsze jest zakończenie ważnych projektów budowy nowoczesnych bloków węglowych, jak również zaangażowanie w tworzenie miksu energetycznego, także z innymi źródłami energii. W dystrybucji i przesyle, mimo olbrzymiej skali już ponoszonych wydatków inwestycyjnych, potrzebna jest jeszcze intensywniejsza wymiana i modernizacja sieci, budowa nowych połączeń i stopniowe zastępowanie linii napowietrznych bardziej niezawodnymi liniami kablowymi.

Cieszę się, że w ostatnich miesiącach rząd i parlament przyjął przygotowane przez Ministerstwo Energii regulacje wspierające rozwój energetyki, a tym samym całej gospodarki. Mam na myśli ustawę, która uruchomiła rynek mocy, gwarantujący grupom energetycznym więcej środków na inwestycje.

W tym uroczystym dniu wszystkim energetykom składam życzenia wszelkiej pomyślności, satysfakcji zawodowej i szczęścia w życiu osobistym. Niech Wam, na co dzień towarzyszy dobra energia a święty Maksymilian Kolbe nieustannie otacza Was i Wasze rodziny.

źródło: komunikat prasowy Ministerstwa Energii

O admin

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz także użyć tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>