Telefon: 506 990 571 - Mail info@ge24.pl

Elektromobilność

Elektromobilność stała się niezwykle popularna za sprawą pojazdów elektrycznych, których coraz więcej pojawia się nie tylko na świecie, ale także w Polsce.

Premier M. Morawiecki w swoim expose zapowiedział nastawienie na elektromobilność. To bardzo ambitny cel, którego realizacja nie jest prosta. Znając jednak mentalność Polaków dążących zawsze do korzystania z najnowszych dostępnych rozwiązań spodziewamy się, że elektromobilność stanie się niebawem powszedniością w Polsce.

Prócz kilku śmiałych rozwiązań w zakresie podjęcia produkcji polskiego samochodu elektrycznego mamy czym się pochwalić jako Polacy jeśli chodzi o autobusy elektryczne a także elektryczny pojazd dostawczy.

Autobusy elektryczne produkowane są przez Solaris Bus & Coach, Ursus, Autosan. We Wrocławiu autobusy elektryczne produkuje Volvo. Projekt dostawczego auta elektrycznego opracował Ursus z Lublina – samochód już jeździ i jest prezentowany na targach i wystawach. Coraz więcej miast używa autobusów elektrycznych w swojej komunikacji miejskiej.

Nie byłoby jednak elektromobilności bez stacji ładowania. Pojawia się ich coraz więcej. Co kilka dni czytamy o nowych stacjach ładowania lub planach ich budowy. Wiele stacji umieszczanych jest przy centrach handlowych wielkich miast, w niektórych hotelach, przy autostradach czy na niektórych stacjach benzynowych.

Zgodnie z programem rządu do roku 2020 wszystkie gminy powinny dysponować stacjami ładowania pojazdów elektrycznych. Jeśli nie będą one w stanie tego wykonać wówczas obowiązek ich uruchomienia spocznie na operatorach sieci dystrybucyjnych. Duże sieci instalujące stacje ładowania już realizują swoje plany bądź są w trakcie ich przygotowywania by zapewnić stacje szybkiego ładowania wzdłuż najważniejszych tras komunikacyjnych kraju.

W Polsce kilka światowych potęg uruchamia produkcję baterii do samochodów elektrycznych, m.in. koreański koncern LG. Polska będzie więc wkrótce potęgą w ilości produkowanych baterii samochodowych.

Obok stacji ładowania pojawiają się kwestie magazynów energii. Te również będą w wielu miejscach instalowane przy stacjach ładowania.

Zamiłowanie Polaków do modnych nowinek technicznych sprawi, że bardzo szybko elektromobilność w Polsce się rozwinie i być może wyprzedzi inne kraje europejskie.